ABD’nin gizli ‘Türkiye haritası’ Yunanistan’da depreme yol açtı

ABD hükümeti, 27 Ocak Cuma günü Türkiye’ye F-16 jetlerinin satılmasına onay verdi. 23 milyar dolar değerinde bir anlaşmayı işaret eden bu karar, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesinin ardından geldi.

Aylar süren müzakerelerin ardından yasalara uygun olarak ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye anlaşmayla ilgili bilgi verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’nin 40 adet yeni F-16 alacağı, halihazırda elinde bulunan 79 tanesinin ise yenileneceği belirtildi.

TÜRKİYE’YE ENGEL OLMAK İSTEDİLER

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine verdiği resmi onaya dair tasdik belgelerinin Washington’a ulaşmadan jetlerin satışına onay verilmediğini aktarıldı. Aynı gün ABD, Yunanistan’a da 8,6 milyar dolar değerinde F-35 savaş uçaklarını sattı. Türkiye’nin F-16’ları almaması için ise hem ABD’li senatörler hem de başta Ermeni ve Yunan lobisi Washington’da yoğun faaliyet gösterdi.

“ABD’NİN BOMBASI”

Yunan medyasında çıkan haberlerde ise ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın kongreye sunduğu gizli bir mektup ele alındı. Bu bağlamda Eretikos internet sitesi ABD merkezli Congressional Research’e dayandırdığı haberinde bu gizli mektuptaki detayları ele aldı. Yunan medyası konuyla ilgili “ABD’nin Türkiye lehine bombası” ifadesini kullandı.

‘TÜRKLER İSTEDİKLERİNİ YAPIYORLAR, BİZ İSE …’

Kongreye sunulan mektubun Ege’deki Yunan egemenliğinin değil, aynı zamanda Yunan anakarası için de tehlikeler arz ettiğini belirten Eretikos, başta Yunanistan Başbakanı Miçotakis olmak üzere hükümete ateş püskürdü. Yunan kanadının bu mektuba tepki göstermediğini belirten internet sitesi, “Türkler ne isterlerse yapıyorlar, ülke olarak kaybediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

YUNANİSTAN İÇİN ‘SKANDAL’ AÇIKLAMALAR

Kongre raporundaki ifadeleri ‘skandal’ olarak değerlendiren Yunan kanadı, rapora göre Türkiye’nin hem Ege, hem de Doğu Akdeniz’in resmi olarak sahibi olduğunu yazdı. Ege’deki adaları ‘Yunan adası’ olarak nitelendirmeyen ABD, ayrıca Yunan uçaklarının zaman zaman Türk Hava Kuvvetleri’ne yönelik ‘tacizlerde’ bulunduğunu ve bu durumun Ege’deki barışı baltaladığını belirtti.

GİZLİ HARİTA SIZDI

Söz konunu raporun 37 ve 38. sayfalarında ise hem Ege hem de Akdeniz’deki Türk varlığına dair haritalar bulunuyor. İlk haritada yeşil renkli adaların silahsız olduğu belirtiliyor ve Yunanistan ile Türkiye arasında tartışmalı olan adaları ve adacıkları pembe renkle gösteriyor. Raporda vurgulanmak istenen ise Yunanistan’ın hemen yanında bulunan adalar Atina’ya ait değil. Dolayısıyla Türkiye bu ada ve adacıkların üzerinde uçuş düzenleyebilir veya tatbikatlar yapabilir.

‘ACINASI BİR DURUM’

İkinci harita ise Yunan kanadı için daha da vahim. Eretikos internet sitesi “Acınası bir durum” diyerek ifade ettiği haritada bütün Doğu Akdeniz’in Türkiye’ye bırakıldığını belirtiyor. Dahası ABD’nin haritasında Rodos, Kerpe, Kasos ve Girit’in belirli bölgeleri de Türkiye’ye bırakıldı.

KABUL ETMEK ZORUNDA KALDILAR

Yunan basını raporun F-16 satışı ile ilgili yayınlandığını ancak bu başlığın ABD kongresini yanılttığını belirtiyor ve Ankara’nın ‘Mavi Vatan’ı uluslararası alanda kabul ettirdiğini gösterdiğini belirtiyor.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x